اجرای “قانون نظام صنفی” بر عهده اتحادیه های صنفی است.

در پی سوال همکاران عزیز، به اطلاع می رساند،  قانونگذار صریحاً و به طور واضح، تعیین مصادیق و تشخیص صنفی بودن کلیه فعالیت‌های اقتصادی، اعم از تولیدی یا خدماتی را بر عهده ارگان قانونی “هیات عالی نظارت” قرارداده است. و این هیات، بنا بر تشخیص خود، کد رسته های مختلف را تخصیص و مسئول رسیدگی آن را مشخص می کند.

از این رو اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته، بنا بر مصوبه این ارگان تاسیس شده است و مسئولیت صدور پروانه کسب و نظارت بر رسته های شغلی اعلام شده را بر عهده آن قرار داده است.

هرگونه اقدام خارج از این قاعده، تخلف از قوانین بارز کشور محسوب شده و این اتحادیه با همراهی هیات عالی نظارت و اتاق های اصناف سراسر کشور، حق برخورد قانونی و جلوگیری از واحدهای متخلف را برای خود محفوظ می دانند.

 

اعلام قطعات استاندارد

مدیران محترم مراکز خدمات فنی سراسر کشور

با سلام

احتراماً بازگشت به نامه شماره 970227/6 مورخ 97/2/15 به اطلاع می رساند، استفاده از قطعات غیر استاندارد در مراکز خدمات فنی جرم محسوب می شود.

جهت اطلاع شما، اطلاعات قطعات و سازندگان تجهیزات دارای نشان استاندارد در سایت اتحادیه در  آدرس زیر ثبت شده است  ، تا در زمان خرید و استفاده از سامانه مذکور استعلام گرفته شود .

بدیهی است بازرسی بازرسان صنفی بر مبنای اطلاعات ثبت شده در این سامانه است. در غیر اینصورت مراکز باید مدارک قابل استناد ارائه کنند.

 

لازم به ذکر است لیست فوق به مرور و با ارائه مدارک استاندارد توسط تولید کنندگان تکمیل خواهد شد.

ثبت نام سامانه اتحادیه کشوری سوخت جایگزین

ثبت نام در سامانه اتحادیه (دوربین پلاک خوان)

مراکز مجاز محترم توجه فرمایید.

با توجه به اهمیت راه اندازی سامانه اتحادیه (دوربین پلاک خوان)، خواهشمند است در زمینه ثبت نام در این سایت دقت کامل به کار بگیرید.

 

ثبت نام سامانه اتحادیه (اتصال دوربین پلاک خوان) الزامی است و در صورت عدم ثبت نام سامانه برای شما وصل نخواهد شد.

  • اگر قبلا ثبت نام کرده اید، مطمئن شوید ثبت نام شما کامل انجام شده است. برای اطمینان نام خود را در این لیست چک کنید:

ثبت نام شدگان در سامانه اتحادیه

  • اگر قبلا ثبت نام کرده اید و در این لیست نیستید ثبت نام شما یکی از ایرادات زیر را داشته است:
  • کد IP خود را اشتباه وارد کرده اید. کد IP شامل تعدادی عدد است که توسط نقطه جدا شده اند. احتمالا شما نقطه بین اعداد را ننوشته اید. مثال: 2.188.5.1
  • شماره شبا را درست وارد نکرده اید. شماره شبا با IR شروع می شود. نوشتن IR در ابتدای شماره شبا اجباری است.
  • نامه ثبت نام را درست وارد نکرده اید. نامه ثبت نام جهت اطمینان از صحت محتوایی است که شما وارد کرده اید. آن را مانند عکس زیر نوشته، عکس بگیرید و در محل ثبت نام وارد کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

برای ثبت نام به به صفحه زیر مراجعه کنید:

شناسنامه دار شدن خودروهای دوگانه سوز غیر کارخانه ای

اطلاعیه
قابل توجه مالکان خودروهای گازسوز
در راستای ساماندهی خودروهای گازسوز تبدیل کارگاهی (غیر کارخانه ای) و صدور شناسنامه برای خودروهای یادشده، مقرر شد تمام مالکان خودروهای گازسوز اطلاعات خودرو را در سامانه جامع اطلاعات خودروهای گازسوز به نشانی www.irngv.ir ثبت نام کنند. مالکان محترم می‌توانند در جهت تسهیل در روند فرایند ثبت نام به یکی از مراکز مجاز خدمات فنی مراجعه فرمایند.
اطلاعات مراکز مجاز در هفته آتی در جایگاه های سوخت گیری CNG در اختیار عموم قرار خواهد گرفت
ضمنا مالکان محترم خودروهای دوگانه سوز می‌توانند اطلاعات مراکز مجاز از این آدرس دریافت نمایند

خودداری از خرید و عرضه کالاهای غیر استاندارد و ارائه خدمت خارج از نرخ مصوب

اعضای محترم اتحادیه توجه داشته باشید، قانون گذار با استناد به ماده 59 قانون نظام صنفی و ماده 2 قانون حمایت از مصرف کنندگان، بر حق مصرف‌کنندگان تأکید فراوان داشته است. به موجب این ماده کلیه عرضه کنندگان کالا و خدمات ، منفرداً یا  شرعاً مسئول صحت و سلامت کالا و خدمات عرضه شده هستند و عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمتی که از لحاظ کیفیت یا کمیت منطبق با مشخصات کالا یا خدمت ابزاری یا درخواستی نباشد، “تقلب” محسوب می شود و برابر قانون ، جرایم مشخص تعریف شده و تکرار این تخلف منجر به ابطال پروانه فعالیت و تعطیلی واحد صنفی یا تولیدی خواهد شد.

لذا واحد های صنفی باید از خرید و عرضه کالاهای غیر استاندارد و ارائه خدمت خارج از نرخ مصوب جداً خودداری کنند، این اتحادیه از تاریخ 31 اردیبهشت97  اقدام به بازرسی واحدهای صنفی در سراسر کشور می کند و بدیهی است کالاهای غیر مجاز ضبط و برابر قانون جرایم صادر خواهد شد.

ضمنا جهت دسترسی اعضاءِ محترم به لیست کالاهای استاندارد( که دارای استاندارد اجباری می باشند) از تاریخ 20/2/97 این اطلاعات در سایت رسمی اتحادیه کشوری (www.ALTFUEL.ir) قرار داده خواهد شد.

آغاز بازرسی از مراکز خدمات فنی مجاز اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته

از ابتدای خرداد، تیم های بازرسی اتحادیه از مراکز خدمات فنی مجاز اتحادیه کشوری بازدید به عمل می آورند. در صورت عدم رعایت ضوابط خاص اتحادیه (https://goo.gl/T27ggp) کد مرکز مربوطه باطل می شود.

سامانه جامع اطلاعات خودروهای گازسوز از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بر حسب اولویت در واحدهای صنفی راه اندازی خواهد شد.

سامانه جامع اطلاعات خودروهای گازسوز از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بر حسب اولویت در واحدهای صنفی راه اندازی خواهد شد. این سامانه با اهداف زیر طراحی شده است:

1- جلوگیری از فعالیت مراکز غیر مجاز

2- استفاده از تجهیزات و قطعات استاندارد

3- فعالیت افراد آموزش دیده و کاردان به همراه بازرسی های حضوری

4- تهیه بانک اطلاعاتی از اقلام و تجهیزات مورد استفاده در خودروها

بدیهی است این سامانه برای مراکزی نصب خواهد شد، که شرایط واحد صنفی آنها مطابق با ضوابط خاص اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته اجرا شده باشد.

سیستم ثبت نام یکپارچه ملی اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته؛ در سایت ایرانیان اصناف راه اندازی شد.

متقاضیان دریافت پروانه کسب از اتحادیه کشوری  سوخت های جایگزین و خدمات وابسته، از ابتدای اردیبهشت می‌توانند، پس از ارائه مدارک ذکر شده در سایت اتحادیه، تقاضای خود را در سایت ایرانیان اصناف به آدرس http://www.iranianasnaf.ir/  ثبت کنید.

توجه داشته باشید در حال حاضر رسته های صنفی زیر توسط هیات عالی نظارت مصوب شده است. در آینده نزدیک رسته های جدید نیز به این سامانه اضافه می‌شود:

 

1- تعمیر لوازم گازی خودروهای گازسوز (سیستم کم فشار) با کد رسته 502017

۲- تعمیر سیستم خودروهای گازسوز (خدمات فنی و باز و بست مخزن CNG)  با کد رسته 343021

۳- ارائه خدمات هیدرو استاتیک (مرکز آزمون تکمیلی) با کد رسته 15/502059

جهت مطالعه ضوابط خاص اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته به اینجا کلیک کنید.

برخورد با واحدهای صنفی بدون پروانه حوزه سوخت جایگزین (CNG، LPG و …)

استناد به ماده 27 قانون نظام صنفی و با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با دستگاه‌های نظارتی، از ابتدای اردیبهشت، با واحدهای بدون پروانه کسب و غیر مجاز برخورد قانونی انجام می شود.

ضمنا متقضایان می توانند، درخواست پروانه کسب خود را از طریق سایت ایرانیان اصناف ثبت نمایند.

اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته