Loading...

علل توقف طرح تبدیل دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و مسافربرهای شخصی تشریح شد

علل توقف طرح تبدیل دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و مسافربرهای شخصی تشریح شد


به گزارش خبرخودرو،مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در خصوص علل توقف طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و مسافربرهای شخصی و همچنین افت تولید کارخانه ای خودروهای دوگانه سوز در سال جاری به بیان توضیحاتی پرداخت.

علی محمودیان در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو با اشاره به علل توقف طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی و مسافربرهای شخصی اظهار داشت:طرح تبدیل خودروها به دوگانه سوز سال گذشته از ماهانه چند صد تبدیل آغاز و به تیراژ 17 هزار تبدیل در ماه رسید تا اینکه با حمله سایبری که آبان ماه سال گذشته به سامانه وزارت نفت شد دسترسی این وزارتخانه به سایر دستگاه ها از جمله سیستم پلیس راهور قطع و تایید خودروهای مشمول این طرح که توسط این سامانه انجام میشد دچار چالش شد.

وی افزود: این طرح به سبب عدم هماهنگی بین دستگاه ها و مشکلات زیرساختی از جمله ایرادات سامانه وزارت نفت تقریبا 7 ماه است که در اغما قرار گرفته و ثبت نام برخی متقاضیان از جمله مالکان تاکسی های تلفنی و اینترنتی به دلیل عدم پشتیبانی سایت مردود اعلام شده است. بنابراین برخلاف آنچه عنوان می شود دلیل توقف این طرح عدم استقبال مالکان خودرو نیست و تقاضای لازم همچنان وجود دارد چراکه بخشی از فرآیند تبدیل به صورت رایگان انجام می شود.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته همچنین در خصوص علل افت تولید کارخانه ای خودروهای دوگانه سوز در سال جاری بیان کرد: توقف تولید خودروهای دوگانه سوز از سوی خودروسازان به رگولاتوری قیمت و اختلاف قیمت گاز و بنزین مربوط می شود و این موضوع در دنیا نیز مطرح است.

محمودیان ادامه داد: با افزایش قیمت بنزین در سال 98 و به تبع رشد تقاضا برای دوگانه سوز کردن خودروها اختلاف معناداری بین قیمت بنزین و گاز در سبد خانوار مالکان این خودروها ایجاد شد اما با تورم 40 درصدی در کشور و افزایش قیمت سایر کالاها به تدریج اختلاف قیمت بنزین و گاز نسبت به سایر هزینه های زندگی قابل چشم پوشی شد.

وی افزود: علاوه بر این چون پلتفرم اولیه خودروهای گازسوز کارخانه ای کاملا دوگانه سوز نیست و مخازن گاز به صورت تبدیلی در صندوق عقب خودرو نصب می شود و فضایی را در این قسمت اشغال می کنند خودروهای گازسوز در الویت مالکان خودرو نیست مگر اینکه مزیت قیمتی داشته باشند که با توجه به کاهش اختلاف قیمت بنزین و گاز تقاضا در این بخش نیز کاهش یافته است.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در ادامه با تاکید بر اینکه قیمت بنزین می بایست یک چهارم قیمت گاز و گازوئیل باشد، اظهار داشت: در حال حاضر اختلاف قیمت بنزین و گاز در کشور کمتر از یک سوم است اما این مقدار در ایران با بازار آزاد عرضه انرژی متفاوت است. به عنوان مثال قیمت بنزین در ترکیه 1،5 دلار و قیمت هر متر مکعب گاز 40 سنت و یک سوم قیمت بنزین است. این اختلاف قیمت 1 دلار یعنی هر فرد به ازای هر لیتر بنزین باید یک دلار بیشتر پرداخت کند و به همین دلیل تمایل مالکان خودرو به استفاده از سی ان جی افزایش می یابد.

محمودیان در واکنش به اظهارات یکی از اعضای کمیسیون انرژی مبنی بر اینکه عدم تخصیص اعتبار از سوی وزارت نفت تولید کارخانه ای خودروهای دوگانه سوز را کاهش داده است، گفت: تزریق اعتبار به بخش خصوصی برای اجرای سیاست ها از سوی دولت همیشه یک مسکن است و سی ان جی به چنین حمایت هایی نیاز ندارد و اگر رگولاتوری قیمت به درستی انجام شود تقاضا در این بخش به قدری است که حتی اگر قیمت خودرو دوگانه سوز 30 میلیون تومان بالاتر از خودرو بنزینی باشد باز هم تقاضای لازم وجود دارد اما وقتی قیمت گازوئیل پایین تر از قیمت سی ان جی و قیمت بنزین نامتعارف است تقاضا در بخش خودروهای دوگانه سوز رو به کاهش می رود.

وی با رد این موضوع که عدم تخصیص یارانه دولت به این بخش انگیزه خودروساز برای تولید خودروهای دوگانه سوز را کاهش داده است، تصریح کرد: تقاضا در بخش خودروهای دوگانه سوز بین سالهای 92 تا 94 علیرغم اینکه خودروساز برای تولید خودروهای دوگانه سوز یارانه دریافت می کرد افت پیدا کرد به این دلیل که اواخر سال 89 قیمت سی ان جی 8 برابر و به قیمت بنزین نزدیک شده بود. لذا تنها اختصاص یارانه به این بخش مسأله را حل نمی کند.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته اذعان داشت: رگولاتوری قیمت انرژی در دنیا مصرف کننده را در مسیر انتخاب سوخت با مزیت بیشتر قرار داده است اما متاسفانه در کشور ما عدم رعایت مبانی اقتصاد انرژی موجب تزریق بودجه به فرآیندی شده که خود می تواند درآمدزایی برای کشور به همراه داشته باشد.

محمودیان افزود: خودروسازان بارها به دلیل عدم تولید خودرو با مصرف سوخت پایین مورد انتقاد قرار گرفته اند در صورتی که مساله اصلی در این رابطه رگولاتوری قیمت سوخت است. وقتی بنزین را با قیمت حداقلی عرضه می کنیم طبیعتا میزان مصرف سوخت در خودرو آخرین آیتمی است که توسط خودروساز مورد بررسی قرار می گیرد چراکه سیاست های خودروساز نیز بر اساس تقاضای موجود خواهد بود.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین و خدمات وابسته در پایان در خصوص توقف تولید خودروهای دوگانه سوز سمند و پژو 405 و تاثیر آن بر بازار خودروهای دوگانه سوز اظهار داشت: با توجه به اینکه فرآیند تبدیل در بخش آزاد نیز کاهش پیدا کرده و کیت های سکونشیال خودروهای دوگانه سوز در بخش افتر مارکت خودروسازان قابل عرضه است توقف تولید خودروهای دوگانه سوز سمند و پژو 405 تاثیری بر قیمت خودروهای دوگانه سوز نداشته است زیرا قیمت معلول عرضه و تقاضا است.