اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته

از عصر حاضر به عنوان اثر حاکمیت اقتصاد انرژی بر اقتصاد جهانی یاد می نمایند، جهان در حال حرکت به سمت تحول بزرگ در جریان تغییر حامل‌های انرژی بوده و گفتمان جهانی نیز حاکی از وحدت نظر همه کشورهای صاحب انرژی بر توسعه مبتنی بر اقتصاد انرژی است.

تبلور رویکرد جهانی را می توان در حرکت کشورها به سمت اقتصاد انرژی محوری به وضوح مشاهده کرد.
از ۲۸ کشور مصرف کننده اصلی گاز طبیعی ۱۱ کشور به جهت مسائل محیط زیست، ۹ کشور به جهت مسائل سیاسی و ۸ کشور به جهت مسائل تکنولوژیکی به سمت cng تمایل پیدا کرده اند.

در اقتصاد انرژی دو هدف بسیار مهم در قیمت گذاری حامل های انرژی مورد توجه تمامی کشورهای های مهم و دارای منابع نفت و گاز در جهان میباشد:

۱_ ذخیره انرژِی
۲_ مدیریت اتلاف انرژی

اتحادیه سوختهای جایگزین و خدمات وابسته سی ان جی در کشور عزیزمان ایران فعالیت خود را در سال ۱۳۹۵ آغاز نموده و با به کارگیری تجربه های سازنده فعالان این صنعت توانسته با اتخاذ جهت‌گیری‌های کاری و تخصصی تدوین برنامه های راهبردی و عملیاتی جهت موفق سازی برنامه‌ریزی‌های طولانی مدت استفاده از فناوری های به روز و با تلاش و پشتکار همه جانبه اهداف جهانی و ملی این صنعت را محقق نماید.

آلودگی روزافزون محیط­زیست به خصوص آلودگی هوا به علت استفاده از سوخت­های فسیلی مانند بنزین، نفت، گازوییل، کک و انرژی هسته ای و محدودیت منابع این سوخت­ها، دانشمندان را به سمت نوآوری در استفاده از سوخت­های جایگزین سوق داده است.

تکنولوژی­های نوین تولید انرژی برای استفاده در موتورها از منابع جدید مانند بیودیزل، سوخت الکل (متانول، اتانول، بوتانول)، الکتریسیته ذخیره شده در مواد شیمیایی (چون باتری و پیل سوختی)، هیدروژن، گاز متان غیر فسیلی، گاز طبیعی غیر فسیلی، سوخت روغن گیاهی و دیگر زیست توده‌ها را امکان پذیر کرده است. این منابع دو حسن بزرگ را برای بشر به ارمغان آورده است: آلودگی کمتر، تجدید پذیر بودن.

گاز طبیعی نیز در کنار سایر منابع انرژی جایگزین، دارای کمترین آسیب زیست محیطی بوده و به علت وجود منابع سرشار آن در ایران و هزینه پایین استخراج، به صرفه­ترین سوخت از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر سوخت­هاست.

تاریخچه

فعالان حوزه نوپا اما تاثیرگذار صنعت سوخت‌های جایگزین، به ویژه CNG، نیاز به داشتن متولی مسئول برای ساماندهی وضعیت حوزه‌شان را از حدود 3 سال پیش دریافتند.

از این رو پس از ساعت‌ها کار و بررسی، از ابتدای سال 94، با ارسال درخواست به مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران کار ثبت مرکزی تحت عنوان، “اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته” آغاز شد. در ادامه با رای گیری از اعضا، در اسفند سال 95، هیئت مدیره اتحادیه انتخاب و در نهایت، اردیبهشت 96، در اتاق اصناف ایران پذیرفته و رسما ثبت شد.

فعالیت ها

اتحادیه کشوری سوخت‌­های جایگزین در وهله اول به دنبال ساماندهی فرآیند بهره­‌برداری از گاز طبیعی CNG به عنوان سوخت جایگزین انواع خودرو، ناظر بر فعالیت مراکز خدمات فنی و بازرسی خودروهای گازسوز و مرجع ارائه پروانه کسب برای ایشان، ایمن­ سازی خودروهای گازسوز و گسترش فرهنگی و فنی بهره­‌برداری از این منبع و در وهله بعد گسترش بستر علمی و عملی استفاده از سایر سوخت­‌های جایگزین است.

اعضاء هیات مدیره اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و خدمات وابسته

علی محمودیان

عضو و رئیس هیات مدیره

محمد جواد شهبازی

عضو و نایب رئیس اول هیات مدیره

علی کیانی نیا

عضو و خزانه دار هیات مدیره

علی بهمنی

عضو و نائب رئیس دوم هیات مدیره

علی حسینی

عضو هیات مدیره

غلامحسین حق شناس

بازرس هیات مدیره