چگونه می توان مالکان خودروهای شخصی را به استفاده از خودروهای گازسوز ترغیب کرد؟


به گزارش خبرخودرو، رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته از دلایل کاهش تولید خودروهای گازسوز کارخانه ای سخن گفت.
علی محمودیان در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو درباره اظهارات یکی از خودروسازان مبنی بر اینکه میزان تولید خودروهای گاز سوز کارخانه ای به دلیل افت تقاضا کاهش یافته است ، عنوان کردبا توجه به اینکه قیمت آزاد بنزین 3 هزار تومان و قیمت یارانه ای آن 1500 تومان و قیمت  کمتر از یک سوم بنزین یارانه ای است طبیعتا تقاضا برای خودروهای دوگانه سوز پایین نیست و در واقع اختلاف قیمت میان خودرو تک سوز و دوگانه سوز و قیمت تمام شده بالا این نوع خودروها موجب عدم تمایل خودروسازان به تولید خودروهای گازسوز شده است.
وی افزود: عامل دیگری که تولید کارخانه ای خودروهای گازسوز را کاهش داده اختلاف قیمت 10تا 12 میلیون تومان بین محصولات گازسوز و بنزینی خودروسازان است. چرا که برخی مالکان خودرو به ویژه صاحبان خودروهای کار از نظر محاسبه اقتصادی بسیار هوشمندانه عمل می کنند و ترجیح می دهند خودرو بنزینی را از کارخانه بخرند، سپس با استفاده از طرح تبدیل یارانه ای و بدون پرداخت هزینه بیشتر خودرو خود را گازسوز کنند. لذا به اعتقاد بنده میزان تقاضا خودروهای گازسوز کاهش نیافته بلکه سیاست های موجود و عدم مجوز شورای رقابت به خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای گازسوز موجب شده خودروسازان میزان تولید خودروهای گازسوز خود را کاهش دهند.
رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته در پاسخ به این سوال که آیا گازسوز کردن خودروهای شخصی و سبک ضرورت دارد، گفت: گازسوز کردن خودروهای سبک در بسیاری از کشورها انجام می شود اما با توجه به اینکه میزان مصرف سوخت روزانه خودروهای دیزل چند برابر خودروهای بنزینی است و جایگزینی بنزین و گازوئیل با برای کشورها مزیت اقتصادی و زیست محیطی دارد به همین دلیل اکثر کشورهای دنیا به سمت گازسوز کردن خودروهای دیزلی حرکت کردند.
محمودیان خاطرنشان کرد: بسیاری از خودروهای شخصی( غیر کار) در کلان شهرها به واسطه شغل خود ببا ترددهای درون استانی مانند از تهران به کرج بنزین زیادی مصرف می کنند و به دلیل افزایش هزینه های سرانه زندگی خود مایل به استفاده از خودروهای دوگانه سوز هستند اما باید توجه داشت که این بخش نیز به دلیل راه اندازی سیستم فرآیند تبدیل یارانه ای تضعیف شده است.
وی اذعان داشت: اقدام ارزشمندی که پس از سهمیه بندی بنزین در سال 98 انجام شد سیاست گذاران را تحت فشار افزایش قیمت بنزین مجبور به جایگزینی با بنزین کرد و موجب شد با هر بار افزایش قیمت بنزین تورم به جامعه تزریق نشود.
رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته ادامه داد: در حال حاضر قیمت صادراتیبنزین حدود 35 سنت و گازوئیل 38 سنت و به ازای هر مترمکعب 12 سنت است. هنگامی که گازوئیل و بنزین که قیمت صادراتی آن سه برابر است در اختیار مصرف کننده نهایی قرار می دهیم در واقع حدود چهار، پنج برابر ارزش یارانه پرداخت کرده ایم. بنابراین باید تمام تسهیلات و تمرکز خود را روی سیاست گذاری هایی مانند قوانین مصوب مجلس و لایحه های اجرایی از سوی دولت بگذاریم.
محمودیان با اشاره به راهکارهای ترغیب مالکان خودروهای شخصی به استفاده از خودروهای گازسوز گفت: با توجه به رویکرد خودروسازان در استفاده از قطعات ساخت داخل در حوزه  می توان با اختصاص یارانه به محصولات خودروسازان این امکان را در اختیار آنها بگذاریم تا خودروهای گازسوز و بنزینی خود را با اختلاف قیمت کمتری عرضه کنند. بدین ترتیب علاقه مندان به استفاده از خودروهای گازسوز به خرید این نوع خودروها ترغیب می شوند.وی بیان کرد: همچنین می توان سیاستی که در مورد خودروهای عمومی به کار گرفته شده در مورد خودروهای شخصی نیز اعمال کرد. به عبارت دیگر با گستردگی جامعه هدف می توان با تخصیص یارانه ، همه خودروها اعم از عمومی و شخصی را گازسوز کرد. با این اقدام به ازای جایگزینی هر لیتر بنزین با یک مترمکعب سی ان جی معادل 23،24 سنت صرفه جویی ایجاد می شود که با توجه به قیمت روز دلار به عدد قابل توجه حدود 4 و 5زار تومان به ازای هر لیتر می رسیم که به صندوق مالی کشور کمک می شود. بنابراین اعطای تسهیلات لازم از سوی حاکمیت در این زمینه ضرورت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *