لزوم توجه به کارمزد جایگاهداران CNG در اصلاحیه طرح گازسوز کردن خودروهای عمومی


به گزارش خبرخودرو، رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته به تشریح جزئیات مصوبه جدید شورای اقتصاد مبنی بر اصلاح طرح «گازسوز کردن یک میلیون و 464 دستگاه خودرو عمومی و مسافربر شخصی» پرداخت.

به گزارش خبرخودرو، رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته به تشریح جزئیات مصوبه جدید شورای اقتصاد مبنی بر اصلاح طرح «گازسوز کردن یک میلیون و 464 دستگاه خودرو عمومی و مسافربر شخصی» پرداخت.

علی محمودیان در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: مصوبه قبلی شورای اقتصاد مبنی بر دوگانه سوز کردن یک میلیون و 464 هزار دستگاه خودرو عمومی و مسافربرشخصی بود که در مصوبه جدید به یک میلیون و 209 هزار دستگاه خودرو کاهش یافته و بر اساس این مصوبه هزینه لازم برای دوگانه سوز کردن 200 هزار خودرو کسر شده، صرف احداث 700 جایگاه CNG خواهد شد.

وی افزود: در واقع این مصوبه نسخه ویرایش شده مصوبه شورای اقتصاد در آذرماه 98 است که با بندهای جدید افزوده شده تخصصی تر شده و برای صنعت CNG ارزشمند خواهد بود.

رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته عنوان کرد: این مصوبه رسما به اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین ابلاغ نشده است اما جایگزینی مخازن فرسوده با نو و احداث جایگاه های CNG کوچک مقیاس از جمله بندهای اضافه شده به این مصوبه است.

محمودیان در واکنش به اظهارات مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مبنی بر اینکه عدم استقبال از طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی موجب اصلاح آن شده است، اظهار داشت: موضوع عدم استقبال مطرح نیست بلکه با توجه به محدودیت جامعه آماری در مرحله اول این طرح و همچنین تغییر تکنولوژی فرآیند تبدیل خودروهای گازسوز در دنیا و لزوم استفاده از نسل جدید کیف های گازسوز در ایران، این بخش در مصوبه جدید اصلاح شده است.

وی ادامه داد: همچنین محدودیت هایی مانند تعداد جایگاه های CNG در کلان شهرها و محدودیت مصوبه قبلی مبنی بر اینکه فرآیند تبدیل تنها برای خودروهای با سطح تکنولوژی پایین تر انجام می شد، در مصوبه جدید مرتفع شده و با تخصیص یارانه امکان احداث جایگاه های کوچک مقیاس با هدف کاهش صف های جایگاهی در مناطق پرتقاضا فراهم شده است.

رییس اتحادیه کشوری سوخت های جایگزین و صنایع وابسته در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری ها در دوره قبل به رغم استفاده از تسهیلات موجود جایگاه های خود را در مناطقی احداث کردند که عملا بهره بری برای مردم نداشت و متاسفانه از صف جایگاه های CNG کاسته نشد. بنابراین به منظور افزایش بهره وری از منابع مالی تخصیص داده شده به این مصوبه می توان به جای تخصیص یارانه، کارمزد جایگاهداران را به عنوان یک برآیند سود ده در نظر گرفت تا بخش خصوصی به صورت خودجوش به احداث جایگاه در بهترین منطقه ارزیابی شده ترغیب شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *