سوخت های جایگزین در سایه حمایت همگانی


طی سال های اخیر به دلیل تاکیدی که بر اهمیت سوخت های جایگزین و صنعت CNG شده است، بسیاری از بخش های مرتبط در جهت توسعه و بکارگیری این منابع ملی برآمده اند.

 

صنعت CNG یکی از مهم ترین منابع کشور قابلیت آن را دارد که به عنوان سوخت پایه مورد استفاده قرار گیرد. خبرنگاراتحادیه کشوری سوخت های جایگزین در هفتمین همایش و نمایشگاه بین المللی دوسالانه انگوا 2017 گفتگویی با بهرام توسلی مدیرعامل شرکت مخازن کاوش داشته که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

به نظر شما ظرفیت تولید مخازن داخلی تا چه حد می تواند نیاز بازار را تامین کند؟ با توجه به این مسئله آیا ضرورتی برای واردات این محصول وجود دارد ؟

در حال حاضر بیش از 4 شرکت داخلی در زمینه تولید مخازن فعالیت می کنند، به طور متوسط ظرفیت تولید این کارخانه ها سالانه بیش از یک میلیون عدد است. این در حالی است که نیاز بازار که عمده متقاضیان آن، بخش خودرو سازی است به طور میانگین 400هزار مورد بیشتر نیست. مازاد تولیدی که در این بخش وجود دارد می تواند یکی از کالاهای اصلی صادرات به دیگر کشور ها باشد، البته برای تحقق این هدف لازم است زیرساخت های مورد نیاز تامین شود که به دلیل شرایط اقتصاد خارجی نامساعدی که وجود دارد امکان تعامل در این بخش وجود ندارد. لذا تمام شرکت های تولید این محصول با کمتر از 40 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند. به این ترتیب ضرورتی به واردات مخازن وجود ندارد. متاسفانه در حال حاضر از برخی کشور ها محصولات بی کیفیتی وارد شده که به دلیل قیمت ارزانی که دارد توانسته نظر مصرف کنندگان را جلب کند.

طی یک ماه اخیر شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت این محصول هستیم، به نظر شما دلیل این امر چیست؟

یکی از دلایل اصلی این است که قیمت مخازن در 4 سال اخیر افزایش نداشته از این رو تغییر قیمت دور از انتظار نبوده است، از سوی دیگر گران شدن فولاد به عنوان مواد اولیه  این محصول عامل دیگر افزایش قیمت این محصول است. با وجود این دلایل به نظر می رسد این نوسان قیمت به موجب حضور برخی سودجویان در بازار باشد.

با وجود آشفتگی که در بخش CNG وجود دارد آینده این بخش را چطور پیش بینی می کنید؟

در حال حاضر مشکلات و ناهماهنگی های بسیاری میان نهاد ها وجود دارد که اگر این بخش ها بتوانند با یکدیگر هماهنگ و همسو حرکت کنند امکان بهبود عملکرد صنعت CNG فراهم خواهد شد. خوشبختانه اتحادیه سوخت های جایگزین توانسته با وزارت صنعت، معدن و تجارت تعاملاتی برقرار کند که امید است در آینده نزدیک شاهد نتایج مثبت آن باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *